Backlink Nedir? Nereden ve nasıl alınır?


Admin tarafından, Sanal Sözlük kategorisinde 1 yıl önce paylaşıldı.


Backlink; SEO nedir konumuzda üstün körü bahsettiğimiz, arama motoru optimizasyonu için en önemli faktördür. Web sitenizin reklamı demekte ufak bir farkla doğru olur. Backlink kelime bazlı dofollow link ile reklam verme şeklidir. Kelime bazlı derken arama motorlarında hangi kelimede yükselmek istiyorsanız o kelimeden, o kelime ile alakalı bir siteden, tanıtım yazısı veya footer linki almak demektir.

Backlink nereden alınır? Nasıl alınır?

Backlink yapmış olduğunuz web sitenizin kategorisi veya yükselmek istediğiniz kelime ile alakalı olan web sitesinden alınır. Webmaster siteleri aracılığı ile hızlı bir şekilde iletişime geçebileceğiniz gibi direk reklam vermek istediğiniz sitenin iletişim numarasından anlaşarak backlink alabilirsiniz. En kaliteli yöntem seçtiğiniz web sitesinin sahibi ile iletişime geçip anlaşmaktır. Çünkü webmaster platformlarında link satışı yapan kişlerin bir çoğu siteyi reklam ağı gibi kullanıp gelir getirmeye çalışan kişilerdir ve kaliteli çıkışlar almanızı zorlaştırır. Site analizi işinden anlamayan biri iseniz bu işten anlayan danışmanlarla çalışmanızı öneririm. Aylık 30 $ ile 300 $ arası backlink danışmanlık hizmeti verenler vardır. Referanslarını inceleyerek danışmanı belirleyebilirsiniz. 

Backlink Türleri Nelerdir?

Dofollow ve Nofollow olmak üzere 2 çeşit backlink vardır. Bunlarıda kendi arasında ayırmamız mümkündür. Ücretli backlinkler, ücretsiz backlinkler ve sosyal medya backlinkleri olarak ayırabiliriz. Şimdi bir çoğunuz ücretsiz ve sosyal backlinkleri daha çok merek ettiniz. Öncelikle onlardan bahsedeyim. Ücretsiz imleme siteleri, blog sitelerinde makalelerin altında yorum yazarak ücretsiz backlinkler alabilirsiniz. Ayrıca facebook, instagram, pinterest gibi sosyal ağlarda da siteniz ile ilgili makale yada ürünleri paylaşarak backlink almış olursunuz. Bu ücretsiz backlinklerin %70-80 'i nofollow link olacaktır. Nofollow linklerin siteniz için illa faydası vardır ama dofollow linklerde olduğu kadar değildir. Nofollow linkler arama motorlarına bu site paylaşıldı ama ben kefil değilim demektir. Arama motoru robotları sitenizi incelemez bile... Sadece bir kullanıcı linke tıklayınca robotlar kullanıcıyı takip eder. 

Şimdi asıl konumuz olan ücretli backlinklere gelelim. Arama motorlarına reklam verilen web sitesi kefil olduğunu söyler ve reklam verilen site her ziyaret edildiğinde sizin sitenizede robot gelir. Reklam verilen sitenin değeri sizin değerinizi arttırmaya başlar bu durumda... Ücretli backlinklerden tanıtım yazısı olanı veya footer link olanı seçebilirsiniz. Footer link her sayfada görüntülendiği için ve dofollow olması şartı ile google robotlarını sürekli tetikler. Footer link bu nedenle biraz pahalıdır ve genelde haftalık aylık satışı yapılır. Tanıtım yazısı ise genelde süresiz yayın şeklinde olur ve reklam verilen sitenin kaliteli olması aranır. Fiyatı ise oldukça uygundur. 

Yeni açılan bir site için ortalama aylık 30-40 $ 'lık bir backlink çalışması yaparak arama motorlarında hızlıca büyümesi sağlanabilir. Tabii ki sitenizin durumuna göre bu backlink çalışmasını arttırmanız gerekmektedir. Danışmanlık hizmeti aldığınız kişiye bu konuyu sormanızda fayda var. Sitenizin analizlerini bilmelisiniz ve takip etmelisiniz. Gereksiz backlinkleri engelletmelisiniz.

Tabii bu konu bu kadar basite indirgemek doğru değil. Backlink çalışması öncesi web sitenizin SEO ayarları güzel yapılmalı, içerikler kaliteli bir şekilde kopya olmayacak şekilde girilmelidir. Daha sonrasında iç seo ayarları yapılması gerekiyor. En son iş olarak backlink çalışması mantıklı olan yöntemdir.

Not : Kurumsal sitelerde hızlı bir şekilde backlink çalışmasına başlayabilirsiniz.
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.