Bilgisayar Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler


Admin tarafından, Genel Bilgi kategorisinde 1 yıl önce paylaşıldı.


Günümüzde yüzlerce kişinin bilgisayarı var. Ancak bir o kadar da bilgisayarı olmayan vatandaşlar var. İnsanlar yeni bilgisayar alacakları zaman çok yanlış kriterlere bakarak seçim yapmaktalar. Bunun sonucunda da çok fazla yüklü miktarlar da ücretler ödeyebilmekteler. Hem de oldukça gereksiz bir şekilde. Bazen de pahalı bir sistem alınması gerektiği halde ucuz bir sistem alınıyor ve mağdur olunmaktadır. Ayrıca günümüzde birçok çeşitli markalar, birçok modeller ve yine özelliklere sahip bilgisayarlar bulunmaktadır. Bu kadar fazla seçeneklerin arasından Bilgisayar Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir? sorusu da akıllara gelmiyor değil.

Bilgisayar Almadan Dikkat Edilecek Kriterler Nelerdir?

Bilgisayarınızı almadan önce bu sistemi ne için kullanacağınızı düşünmelisiniz. En önemli unsur sistemi hangi amaçlar doğrutulsunda kullanacağınızdır. Eğer basit programları kullanacaksanız örnek vermek gerekirse e-posta gönderip, internette gezinti yapıp, filmler izleyeceksiniz düşük özelliklere sahip olan bir sistem sizin için kesinlikle yeterlidir. Böyle bir sistem de günümüzde 700 ila 900 TL arasında bulunmaktadır. Yani bu demek oluyor ki 2 – 3 bin TL vermenize gerek kalmadı. 

Yüksek Özelliklere Sahip Bilgisayarlar

Ancak kullanacağınız sistemi eğlenceli oyunlar oynamak için, bir sürü verileri depolamak için veya yüksek işletim gerektiren uygulamalar için alıyorsanız yüksek özelliklere sahip olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse yüksek ölçülerde RAM miktarı, kaliteli bir ekran kartı ve yine oldukça geniş depolama alanına sahip olan bir sabit disk. Bunların hepsi toplam 1 ila 3 bin TL arası değişen fiyatlar da satılabilmektedir.

Bir diğer işlem maddi durumunuzu karşılaştırmalısınız. Özellikle de alış veriş yapacağınız zaman her zaman en kaliteli ve en yeni olanı almak oldukça basittir. Fakat genellikle en pahalı sistemler, ihtiyacınız olmayan fonksiyonları barındırmaktadırlar. Bu sistemlere de kesinlikle boş yere para vermiş olacaksınız. Asla bütçenizden şaşmamalısınız. Bunun sonucunda pişman olabilirsiniz.

Eğer basit bir bilgisayar almak istiyorsanız; İşlemci, monitör, klavye, ve fare gibi basit unsurlara sahipo olan bir sistem alabilirsiniz. Bunların hepsini içerisinde tutan bir bilgisayar almak hem kolay hem de oldukça ucuzdur. Tabi böyle bir sistemi film izlemek, müzik dinlemek için alıyorsanız…

Fiyat Araştırmalarını Es Geçmeyin

İnternet üzerinden sürekli olarak fiyatları araştırmalı ve piyasayı hızlı bir şekilde takip etmelisiniz. Eğer mağaza ve internet ücretlerini karşılaştırmak istiyorsanız internetteki fiyatların ne kadar ucuz olduklarına tabi ki de şaşıracaksınız. Hem de internet üzerinden alış veriş yapmanın bir kolaylığı daha vardır. Örnek vermek gerekirse mağaza da almak istediğiniz ürünü size öven ve anlatan sadece 1 kişi vardır ve bu kişi de haliyle çalışandır. Ancak internet üzerinden sistem almaya kalktığınız da yüzlerce kullanıcı yorumlarını görebilir ve alacağınız sistemin güvenirlilik derecesini de öğrenmiş olursunuz.
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.