Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?


Admin tarafından, Genel Bilgi kategorisinde 7 ay önce paylaşıldı.


Bilgisayarlar her ne kadar hızlı veri işlem kapasitesine sahip olsalar da çoğu zaman çeşitli yavaşlıklardan dolayı şikayet edebilmekteyiz. Bilgisayarlarında sürekli olarak bakıma, ayarlara ihtiyaçları vardır. Bilgisayar hızlandırmak için çeşitli yöntemlere başvurulabiliyorken yine en iyi çözüm yolları bellek tüketimini düşürmekten geçer. 

Windows altında çalışmakta olan programları kontrol etmeliyiz. İlk yapmamız gereken işlem gereksiz olan yazılımları program ekle kaldır menüsünden kaldırmak olacaktır. Yine “başlat” “çalıştır” “msconfig” yazarak başlangıç kısmına gelin ve gereksiz programların tik işaretlerini buradan da kaldırın. Gereksiz programları kaldırmanızdaki en büyük amaç başlangıçta çalışarak gereksiz bellek tüketimini önlemektir. 

Gereksiz Servisleri Pasif Yapın

Windows işletim sistemlerini iyi bir şekilde hızlandırmanın en önemli yolu yine gereksiz olan Windows servis araçlarını pasif yapmak olacaktır. Fakat bazı servisler gerçekten de Windows için faydalıdır bu yüzden servisleri pasif duruma getirirken son derece dikkatli olmalıyız. Gereksiz olan servisleri kaldırmak için yine msconfig aracını açıyoruz. Açtıktan sonra “hizmetler” kısmından gereksiz olan bütün hizmetleri durduruyoruz. Bir diğer hızlandırma adımımız gereksiz olan güvenlik yazılımını pasif duruma getirmek olacaktır. 

Güvenlik Yazılımlarını Devre Dışı Bırakın

Hepinizin bildiği üzere Windows işletim sistemleri ile birlikte gelmekte olan güvenlik yazılımları vardır. Bunlardan birisi Windows Defender yazılımıyken bir diğeri de Microsoft Essential Security yazılımıdır. Bir diğer işlemimiz yine donanım gereksinimlerini azaltmak olacaktır. Bu donanım gereksinimlerini de donanımsal araçlardan azaltacağız. Örnek vermek gerekirse 1 GB boyutunda bir RAM kapasitesine sahipseniz BIOS modülünüz bunun bir kısmını Ethernet kartı gibi donanımlarınıza ayırmaktadır. Bu yüzden bazı gereksiz donanımları devre dışı bırakmak yerinde olacaktır. 

Gereksiz Donanımlarınızı Devre Dışı Bırakın

Gereksiz donanımları nasıl devre dışı bırakacağınıza gelirsek yine çalıştır kısmına “devmgmt.msc” komutunu yazıyoruz. Buradan aygıt sürücülerinize ulaşabilirsiniz. Sürücülerden birisini seçtikten sonra görünüm komutunu girin ve türüne göre kaynaklar sekmesini seçin. Bu ekranda karşınıza gelecek olan listeleme de hangi tür donanımın hangi oranda hafıza belleğinizi kullandığını tespit edebilmektesiniz. Örnek vermek gerekirse 512MB hafızalı ekran kartınız var ise sistem hafızanızın 512MB boyutunu ekran kartına ayırabilmektedir. Bu sorundan tam anlamı ile kurtulamasanız bile hafıza üstünde bulunan etkisi bir nebze de olsa azaltılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse oyunlar ile aranız çok iyi değilse, 1 GB hafızalı ekran kartı yerine yine Vista altında çalışmakta olan rahat bir şekilde çalışma sağlayabileceğiniz 128MB boyutunda ekran kartı da kesinlikle işinizi görecektir.

Gereksiz özellikleri de kapatmalısınız. Windows içerisinde olan fakat işinize hiçbir şekilde yaramamakta olan programları gereksiz yere aktif olarak kullanmayın. Bunun sonucunda Windows yavaş çalışabilmektedir. Örnek vermek gerekirse Windows Vista işletim sisteminin hızını yükseltmek için, Aero ara yüzünüzü kapatabilir ve işlemlerinize rahat bir şekilde devam edebilirsiniz.
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.