Blog açma rehberi, Blog nasıl açılır


Admin tarafından, Genel Bilgi kategorisinde 1 yıl önce paylaşıldı.


Blog açma rehberi ile en hızlı blog oluşturma ve açılan bloğu hızlı bir şekilde google'da listelenmesini sağlayacağınız yöntemleri anlatacağım. Ama öncelikle neden blog açılır ve neden blog açmalısınız konusunu kısaca anlatmak isterim...

Neden Blog Açılır? 

Kurumsal bir firma değilseniz ve internet sitenizi sadece kartvizit olarak kullanmak istemiyorsanız, bilgilerinizi insanlarla paylaşmak istiyorsanız blog açılır.

Neden Blog Açmalısınız?

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki blog açıyorsanız belirli periyotlarda yazı yamalısınız yada bir diğer deyişle içerik üretmelisiniz. Yazı yazmayı bilgi aktarmayı kendinize görev edinmişseniz ve bu iştende gelir elde etmek istiyorsanız blog açmak en mantıklısıdır. Kurumsal kimliğiniz yoksa kendinize bir kimlik oluşturmuş olacaksınız. İçerik bilgisi ve kategori sınırlaması olmayışı blog yazarlarının en çok sevdiği noktadır. Bu nedenle blog açmalısınız.

Her ne kadar hobi amaçlı yapsanızda bu blogu oluşturmak için zamanınızdan harcayacaksınız ve bazı durumlarda paranızı harcayacaksınız. Bu sebeple açtığınız blogun birinci amacı olmasa da ikincil amacı kesinlikle gelir elde etmek olmalıdır. Benim fikirlerimi kim ne yapsın diye düşünmeyin. Emin olun insanlar bilgiye aç ve okumayı seven insanlar için senin günlük yazacağın 5 makale hiç bir anlam ifade etmez. 

Ücretsiz Blog nasıl açılır?

Wordpress.com ve blogger gibi onlarca ücretsiz alan ve imkan veren blog oluşturma sitelerini kullanarak ücretsiz blog oluşturabilirsiniz. Örneğin blogger.com da açtığınız blogun adresi bloger.com/benim_blogum şeklinde olacaktır. Wordpress yada bir çok blog oluşturma sitesinde de aynı şekilde olur. Siz hiç bir optimizasyon vs. ayarları ile uğraşmadan siteniz hızlı bir şekilde büyür. Yeni dönem blog oluşturucu siteler .com, .net, .org gibi özel alanlara yönlendirmek için cüzzi rakamlar ile özel blog oluşturmanıza da izin vermektedir. Tek yaopmanız gereken ücretsiz blog oluştura bileceğiniz bir sisteme üye olmakta...

Ücretli Blog Nasıl açılır?

Harcama miktarı sizin istediğiniz bloga göre değişir. Ücretsiz blog oluşturma scriptlerinden birini seçip, domain tescili yapıp, hostinginizi de aldıktan sonra blogunuzu oluşturmaya başlarsınız. YIllık, domain ve hosting için sabit en az 25$ - 50$ arası ödeme yapmanız gerekir. Profesyonel blogum olsun diyenlerin tercihi ücretli bloglardır. Script seçiminde yazılım bilginiz yoksa en yaygın olan wordpress'i kullanmanızı öneririm. Yazılım bilginiz varsa özel scriptler de kullanabilirsiniz. Hosting ve domaini aldıktan sonra kurulum vs. bilginiz yoksa bu işleri çok cüzzi rakamlara yapan webmasterlardan yardım almanızı öneririm.
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.