Ddos Saldırıları Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Korunabiliriz?


Admin tarafından, Yazılım kategorisinde 1 yıl önce paylaşıldı.


Genel olarak web siteleri baz alan Ddos saldırıları gün geçtikçe artan saldırı çeşitleri arasında yerlerini almaktadırlar. Ddos saldırılarından en çok zarar gören unsurlar web sitelerdir. Bazı durumlarda oyun sunucularını veya farklı sunucuları yavaşlatmak işlev göremez hale getirmek için de kullanılabilmektedirler. 

Ddos saldırıları çoğunlukla manipülasyonlar oluşturma amacı ile de yapılabilmektedir. Bu manipülasyonlara değinecek olursak hedef unsur yerine daha farklı bir unsura saldırarak asıl hedefi etkisiz hale getirebilirler. Yine ufak çaplı bir saldırı yaparak o saldırıyı oldukça büyütebilirler. Tüm bunların nasıl olduğuna ve nasıl yapıldığına makalemizde ayrıntıları ile değineceğiz.

Ddos Saldırıları Nasıl Yapılır?

Ddos saldırılarının yapılabilmesi için öncelik olarak bir ağ kurulması gereklidir. Bu ağ kurma işlemini ise Botnet vasıtası ile yapmaktadırlar. Botnetlere değinecek olursak bu yapılar yüzlerce bilgisayarın bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Çalıştırıldığı bilgisayarı tek bir sunucuya bağlamakta olan bir virüs bu bilgisayarları köle haline getirmektedir. Köle bilgisayarlara da bot denilir. Bunlardan oluşan bir ağ yapısına ise Botnet adı verilir. Botnet ile yapılabileceklerin sınırı yoktur. Her türlü illegal unsur rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. 

Bu Botnet ağının kullanımına gelirsek hedef sunucuya saldırı gerçekleştirilecek komut aynı anda tüm botlara gönderilir. Bütün botlar yani bütün köleleştirilmiş bilgisayarlar aynı anda yüksek paketleri hedef sunucuya gönderirler. Sunu, bütün paket isteklerine rahat bir şekilde cevap veremez ve otomatik olarak kapanır. Buna kimisi çökme der kimisi ise sunucu kendini korumaya aldı der. Fakat sonuçta bu sunucu hiçbir şekilde işlev yapamaz istek yollayan legal ziyaretçileri karşılayamaz.

Ddos Saldırılarının Etkisi ve Kazanç Çeşitleri

Ddos saldırıları birbirinden farklı kazançlar sağlayabilmektedir. Her şeyden önce Botnetleri ele alalım. Botnetler ile yapılamayacak şeylerin sınırı yoktur. Tamamen hayal gücünüze bağlıdır. Botnet ağı ile çeşitli sitelere hit sağlanılabilir. Bu hitin sağlanış şekli ise yine ana sunucu bütün botlara siteyi ziyaret etme komutu gönderir ve botların her biri siteyi otomatik olarak ziyaret ederler. Bu sayede ciddi anlamda adsense gelirleri elde edilebilmektedir. Bu gelirler vasıtası ile de daha güçlü Botnet ağları kurulabilir. 

Ddos Saldırılarından Nasıl Korunabiliriz?

Bu saldırı çeşitlerinden korunabilmeniz için web sitenize çeşitli koruma metotları uygulayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bazı koruma sağlayan şirketler belirli boyutlara kadar koruma desteği takdim etmektedir. Bu koruma desteklerini yine ekonomik miktarlara satın alabilirsiniz. 

Yine bulut koruma servisi de mevcuttur. En çok kullanılmakta olan bulut koruma servisi sayesinde kullanıcılar siteye bağlandıklarında eğer siteye karşı bir ddos saldırısı var ise bulut sistem, siteyi en son açıldığı halde ziyaretçilere sunmaktadır. Ziyaretçiler de en son haliyle siteyi rahatlıkla görüntüleyebilir ve eşitli işlemleri rahatlıkla yapabilirler.
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.