E-Ticaret Nedir?


Admin tarafından, Sanal Sözlük kategorisinde 3 ay önce paylaşıldı.


E-ticaret; mal veya hizmetin internet aracılığı ile pazarlanmasıdır. Ülkemizde en çok  bilinen e-ticaret platformları, trendyol, hepsiburada, sanal pazar, amazon'dur. Alış verişlerde ortalama 15 gün gibi güvenli alış verişi sağlayıp, yapılan ödemeyi sistem kendi bünyesinde bekletir. Memnuniyetsiz bir durum ile karşılaşıldığında ( kişisel temizlik ürünleri gibi bazı ürünler hariç ) ürünü hemen iade etmenizi ve ödemenizi hemen hesabınıza çekmenizi sağlar. 

Sıkça kullanılan yukarıda belirttiğim  e-ticaret siteleri dışında kişisel tek ürün satışı yapan veya benzer platformlar bulunmaktadır.

İnternetten alış veriş yapmak güvenli mi?

Yukarıda belirttiğimiz büyük e-ticaret platformları %100 güvenlik için sürekli yeni güncellemeler yapmaktadırlar. Tabii ki küçük e-ticaret platformlarından da %100 güvenli olan müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmalar vardır. Kredi kartınızı kaydetmemek şartı ile kişisel kanaatim %99.9 güvenlidir. 

E-ticarette nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle alınan ürünün farklı ürün gelmeyeceğini gelse bile sizin için bir bağlayıcılığı bulunmadığını bilmeniz gerekiyor. Anında aynı kargo şirketi ile iadesini gerçekleştirebilirsiniz. Satıcı hatası sonucu oluşan sorunları e-ticaret platformları düzenlemek için çağrı merkezleri ve hatta online destek bile sağlamaktadırlar. İnternetten yapacağınız alış verişlerde sanal kart kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Satıcı hakkında yapılan yorumları ve varsa şikayetleri özenle okumanızı tavsiye ederim. Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.