Google Adsense Nasıl Çalışır?


Admin tarafından, Yazılım kategorisinde 3 hafta önce paylaşıldı.


Google Adsense Nasıl Çalışır?

Google Adsense'in nasıl çalıştığını öğrenmek zorlu bir süreç olabilir. Temel ilke, birileri reklamlarına her tıkladığında Google'ın yayıncılara belirli bir miktar ödemesidir. Örneğin, birisi web sitenizde Apple Inc. reklamına tıklarsa, Google size 59 dolar öder, kalan 39 doları tutar. Alakalı anahtar kelimeler ve coğrafi hedefli reklamlar kullanarak Google Adsense'den çok şey kazanabilirsiniz.

Alakalı Anahtar Kelimeler Çok Para Ödüyor

AdWords söz konusu olduğunda, alakalı anahtar kelimelerle çok para kazanabilirsiniz. Bu anahtar kelimeler, müşteri edinme maliyetleri yüksek olan ve reklamveren için değerli olan anahtar kelimelerdir. Kampanyanıza en alakalı anahtar kelimeleri dahil ederek, yalnızca TBM'nizi (tıklama başına maliyet) artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla Adsense geliri için para kazanabileceğiniz yüksek kaliteli organik trafik elde edebilirsiniz.

Alakalı anahtar kelimeler, yüksek TO'ya sahip olanlardır; bu, tıklama alma şanslarının yüksek olduğu anlamına gelir. TO ne kadar yüksek olursa, reklamlarınızın kalite puanı da o kadar yüksek olur. Örneğin, yeni bir ürün veya hizmet araştıran kişiler genel terimler ararken, geri dönen müşteriler favori markalarını yazabilir.

Bir blog yayıncısı, okuyucularının ilgi alanlarıyla alakalı alakalı sayfalar oluşturarak Adsense ile içeriklerinden para kazanabilir. Google daha sonra sayfaları tarayan ve reklamların yerleştirildiği reklam sunucusuna rapor veren Mediabots adlı özel robotlar gönderir. Google daha sonra yayıncıya reklamverenin ücretlerinin bir kısmını geri öder. Bu işlem, tıklama başına ödeme (PPC) veya gösterim başına ödeme (PPI) olarak bilinir. Blogcular, belirli bir reklam tarafından oluşturulan her bin gösterim veya tıklama için ödeme alır.

Google AdWords'te kullanılacak anahtar kelimeleri seçmenin bir diğer önemli yönü de arama hacmidir. Bu çok önemli olmakla birlikte, diğer faktörlerin de dikkate alınması gerekir. Düşük hacimli anahtar kelimeler, daha yüksek performans gösteren anahtar kelimeler için bütçenizi korumak için daha iyi olabilir. Örneğin, bir video ürününü tanıtmak istiyorsanız, YouTube'a bir video koymayı ve düşük hacimli anahtar kelimelerle reklamını yapmayı deneyebilirsiniz. Bu, nitelikli trafik çekmenize ve satışları artırmanıza yardımcı olacaktır.

Coğrafi Hedefli Reklamlar Çok Para Ödüyor

Google Ads, belirli bölgeleri ve şehirleri seçmenize olanak tanıyan coğrafi hedefleme seçeneklerine sahiptir. Bu seçenekler, özellikle bir ürünü veya hizmeti belirli bir yerde tanıtmak istiyorsanız kullanışlıdır. Örneğin, reklamları Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'daki tüm insanlara veya belirli eyalet ve şehirlere hedefleyebilirsiniz. Bu sayede reklamlarınız o alanda ürün ve hizmet arayan kişilerin sağında görünecektir.

Coğrafi hedefli reklamlar oldukça etkilidir ve bunların karşılığını alacak bir bütçe belirleyebilirsiniz. Google Ads, reklamınızı yalnızca o belirli alanda bulunan kişilere gösterir. Bu reklam türü, tıklama başına ödeme reklam modeline dayandığından uygun maliyetlidir. Her konum için bir günlük bütçe veya maksimum bütçe belirleyebilirsiniz.

Reklamlarınızı coğrafi olarak hedeflemenin ilk adımı, o yere özgü anahtar kelimeleri seçmektir. Bu, reklamlarınıza yapılan yanlış tıklamaları önlemenize ve işletmenizi ideal hedef kitlenizin önüne çıkarmanıza yardımcı olacağı için çok önemlidir. Reklamlarınızı coğrafi olarak hedeflemenin bir diğer önemli adımı, konuma dayalı iyi bir açılış sayfası seçmektir. Bu, olası satışların kalitesini artıracak ve boşa harcanan reklam bütçesini azaltacaktır.

Coğrafi hedefli reklamlar, çevrimiçi perakendeciler ve zincir mağazalar için mükemmeldir. Bir ülkeyi, hatta bir eyaleti veya şehri hedefleyebilirsiniz. Uluslararası bir e-mağazanız varsa, gönderim yaptığınız ülkeleri hedeflediğinizden emin olun. Hizmet sunmadığınız yerleri de hariç tutabilirsiniz.

Google AdSense İçin Ödeme Yöntemleri

Google AdSense'ten kazancınızı çekmek istediğinizde, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç ödeme yöntemi vardır. En hızlı ve en güvenli yöntem Elektronik Fon Transferidir (EFT). Kazançlarınızı doğrudan banka hesabınıza yatırır. Paranız daha sonra yerel para biriminize dönüştürülür. Bu yöntem, çeklerinin postaya ulaşmasını beklemek istemeyen kişiler için harika bir seçimdir.

Ancak kazançlarınızı çekmek için EFT'yi kullanabilmeniz için öncelikle 100$ veya daha fazla kazanmanız ve hesabınızda en az 100$ olması gerekir. Bakiye daha az ise, fonlar bir sonraki aya devredilir. Banka hesabınızı birincil ödeme yönteminiz olarak da belirleyebilirsiniz. Para yatırmak için AdSense hesabınızda oturum açın ve banka hesabı bilgilerinizi girin. Gerekli kazanç eşiğine ulaştığınızda, "Birincil ödeme yöntemi olarak ayarla" düğmesini tıklayın.

Ödeme yöntemi olarak birden fazla banka hesabı da ekleyebilirsiniz. Tüm hesaplarınızı Ödeme Yöntemlerini Yönet bölümünde görebilirsiniz. Bir banka hesabına tıklayın ve istediğinizi seçin. Ayrıca bir banka havalesi ödeme yöntemi de ekleyebilirsiniz. Ödeme eşiğinize ulaştığınızda, Google parayı o hesaba havale eder. Ödeme yöntemini değiştirmek isterseniz, ayın 20'sinden en az birkaç gün önce değiştirmelisiniz.

Western Union, dünya çapında bir para transferi hizmetidir. Yabancı bir ülkedeyseniz ödemelerinizi bu yöntemle almayı seçebilirsiniz. Western Union ile ödeme almak için MTCN ve NIC'nizi sağlamanız gerekir. Bu hizmeti kullanmak için bir ücret ödeyeceksiniz.

Google adsense ile nasıl para kazanılır? konumuzu incelemenizide öneririz.
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.