Mavi Ekran Hatası Neden Olur? Çözümü Nedir?


Admin tarafından, Genel Bilgi kategorisinde 3 ay önce paylaşıldı.


Bilgisayarlarda mavi ekran hatası oldukça sık karşılaştığımız bir sorundur. Bu mavi ekran hatası genellikle Windows XP modellerinde çok daha sık bir şekilde karşılaşılmaktadır. Mavi ekran hatasının alınma sebebinin arasında birçok sorun yatabilmektedir. 

Kullanıcılar bu hata ile karşılaştıkları zaman çoğunlukla bilgisayarlarına format atma yoluna başvurabilmektedirler. Ancak bu hatanın nedenini öğrenmek ve bu nedene göre bir çözüm uygulamak en mantıklısı olacaktır. Sonuçta bu sorun ile birçok defa karşılaşabiliriz. Windows 8 ve üzeri sistemler de ise mavi ekran hatası yerine “Bir şey oldu” “bir yerde bir sorun var” gibi hatalar alabilmekteyiz. Bu tarz hataları almamız aslında mavi ekran hatasına göre daha kötüdür. Çünkü uygulanabilecek çözüm yöntemleri oldukça azdır.

Mavi Ekran Hangi Durumlarda Gelir?

 Mavi ekran hatası için birçok sebep olabilir demiştik. Bu sebeplerden ilki bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabileceği sebebidir. Eğer sisteminize bir virüs bulaşmış ise bilgisayarınızı güvenli moda alarak bu virüsleri temizleyebilirsiniz. Bulaşan virüsler sonucunda sistemler mavi ekran verebilmektedir. Özellikle de virüsler kritik bölgelere eriştikleri takdir de veya RAM üzerinde çok yer kapladıkları, şişme yaptıkları takdir de mavi ekran hataları alınabilmektedir.Bir diğer en çok karşılaşılan sorun ise sürücü uyuşmazlıkları veya sürücülerin yanlış yüklenme unsurudur. 

Sürücüler yanlış yüklendikleri takdir de çıkardıkları bir uyumsuzluk sonucunda mavi ekran hatası ile karşılaşmanız olasılı bir ihtimaldir. Bunun yanı sıra sürücüler doğru yüklenmiş olsalar dahi ileri zamanlarda yine çeşitli uyuşmazlıklar çıkartabilirler. Bu gibi oluşan uyuşmazlıkları önlemek için veya uyuşmazlıklar sonucu alınan mavi hatalar esnasında sistem güvenli moda alınmalıdır. Güvenli moda alındıktan sonra yüklü olan sürücüler kaldırılmalı ve yerine doğru sürücüler yüklenmelidir. 

İşletim Sistemi Sorunları Mavi Ekrana Neden Olur Mu?

İşletim sistemi problemleri de mavi ekran sorunlarını getiren unsurlar arasındadır. Örnek vermek gerekirse işletim sisteminizin ihtiyacı olan bir güncelleme yüklendiği takdir de yine mavi ekran hatası alabilirsiniz. Bunun sebebi bazı durumlarda güncelleştirmeler doğru bir şekilde yüklenememektedir. Sağlıklı bir şekilde yüklenemeyen güncelleştirmeler de mavi ekran hatasına sebep olabilirler. Böyle bir durumda ise sistem geri yükleme hizmetini kullanabilirsiniz. Yine bilgisayarınızı güvenli moda almalı ve sistem geri yükleme bileşenini çalıştırmalısınız. Bilgisayarınızı eski bir tarihe yükledikten sonra sorunun ortadan kalktığını görebilirsiniz. Eğer sorun devam ederse mutlaka sisteminize bir format atmanız gereklidir. Eğer sisteminiz kaldırabilecek seviyedeyse Windows 7 gibi orta derece bir işletim sistemini kurabilirsiniz. Buna ek olarak çeşitli mavi ekran hatalarında yine sisteminizi geçmiş bir tarihe yükleyebilir ve bu sayede birçok mavi ekran sorunundan kurtulabilirsiniz.
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.