Peltier Nedir? Nerelerde Kullanılır? Peltier ile Neler Yapılır?


Admin tarafından, Teknoloji kategorisinde 1 yıl önce paylaşıldı.


Peltier Nedir?

Peltier; elektrik enerjisi ile ısı enerjisi arasında dönüşüm yapmamızı sağlayan termo elektrik bir sistemdir. Termoelektrik olay Joule yasası, Peltier etkisi, Seebeck etkisi ve Thomson etkisi ile izah edilebilir. Bir termoelektrik modül N ve P tipi yarıiletkenlerden oluşan termoelement malzemelerden oluşmaktadır. Bu termoelement sistem elektriksel olarak seri, termal olarak paralel bağlanarak değişik amaçlar için değişik kapasitelerde termoelektrik modüller elde edilmesi sağlanır.

Peltier Nasıl Çalışır?

Peltier yapısı gereği doğru akım uygulandığında bir yüzeyi soğurken diğer yüzeyi ısınır. Kullanım amacınıza uygun olarak peltiere zarar vermemek için örneğin soğutma yapacaksanız diğer yüzey ısınır ve ısınan yüzeyi soğutmaya çalışmalısınız. Isıtma yaparkende tam tersi soğuyan yüzeyi soğutmaya çalışmalısınız. Peltierlerin bozulmasının en büyük sebebi düzgün kullanılmamasından kaynaklanır. Isıtma yaparken yeterli miktarda soğutma yapmazsanız peltierin iç yapısı gereği yarı iletkenler arasında düzensiz ısı geçişi oluşacak bu durumda peltierin bozulması ile sonuçlanacaktır.

Peltier nerelerde kullanılır?

Peltierler güçlerine göre sınıflandırılır bu nedenle çok geniş ısıtma ve soğutma alanlarında kullanılmaktadır. Bilgisayar sulu soğutma sistemlerinde suyu soğutmak için, araç buzdolaplarında, basit ısıtıcı devrelerde kullanılabilir. Fiyat performans açısından en hızlı ısıtma ve soğutma işlemi gerçekleştiren yegane sistemdir. Ayrıca yapısı gereği tam tersi işlemde elektrik enerjisi üretimi yapabilmektedir. Yüzeyin birini ısıtıp diğerini soğuttuğunuzda enerji elde edersiniz. Buna örnek olarak dekoratif petek üstü yel değirmenleri vs bulunmaktadır. 

Peltier ile neler yapılabilir?

Yanlış kullanımından dolayı hızlı bozulan bir ürün olması nedeni ile çok fazla tercih edilmese de şuan için soğutma sistemlerinde yaygın kullanılmaktadır. Bu nedenle kendi oyun bilgisayarlarınızın su soğutma sistemini yaparak deponuzun sürekli soğuk olmasını sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız küçük bir güvenlik elemanı ile gereksiz çalışmasını dahi engelleyebilirsiniz. Bunun dışında enerji üretimi içinde kullanılabilir. Ufak deneylerin yanı sıra güneşten elde edilen ısı ve hava ısısının düşük olması kullanılabilir. Veya aklınıza gelebilecek ısı farkı oluşan her sistemde enerji elde edilebilir. Burda önemli unsun iki yüzey arasında ki ısı farkı ne kadar yüksek olursa enerji verimi o kadar fazla olacaktır.
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.