Web sitesi açarken domain ne kadar önemli?


Admin tarafından, Genel Bilgi kategorisinde 5 ay önce paylaşıldı.


Tabii ki oldukça önemli bir şeydir seçilen domain. Ama seo açısından çokta önemli bir unsur değildir. İnsanların akılda kalıcılığı açısından site içeriğinizle alakalı bir domain seçmeniz tabii ki önemlidir. Kurumsal siteler, alış veriş siteleri, oyun siteleri gibi siteler için domain öncelikli belirlenmesi gereken husustur. Ama bir blog'da hafızada kalıcı olan bir isim seçmenizden daha çok ne kadar kaliteli içerik ürettiğiniz önem sıralamasında üst sıraya çıkmaktadır. Örneğin domain isminin önemi blog siteleri için çok önemli bir unsur olsaydı bizim blogun ismini bilirdiniz. Tabii hemen adres çubuğuna bakma gereği duydunuz. 

Deneyimlediğim bir çok domain ile bir çok blog kurulumu yapmama rağmen ismin SEO açısından hiç bir katkısı olmadığını gördüm. Fakat uzantının önemi kısmi olsa da var. Yani bir .com uzantılı site öncelikli durumda olmaktadır. Ama bir .org uzantısının önceliği için siteyi ciddi kasmak gerekmektedir. 

SEO açısından önemsiz olsa da akılda kalıcı olan bir site her zaman avantajlı olduğunu unutmadan yola başlamak daha mantıklı. Bir web sitesi açarken yayınlayacağınız içerikle alakalı domain kullanmanız akılda kalıcılık açısından avantajlı olacaktır. 

Tavsiye : Domain'den çok içeriğin kalitesine önem veriniz.
Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.