Youtube üzerinden para nasıl kazanılır?


Admin tarafından, Genel Bilgi kategorisinde 5 ay önce paylaşıldı.


Youtube, Google tarafından alındıktan sonra youtube üzerinden para kazanma olayı diğer kazanç yöntemlerinin bile üzerine çıktı diyebiliriz. Günümüz şartlarında intenet üzerinden para kazandıran bir çok model olsada size en uygun olanı seçmeniz yapılacak en doğru adımdır.

Youtube'da para kazanabilir miyim?

Basit gibi dursada hem ilgi çekici videolar çekmeniz hem de bir takım ekipman ve programlara sahip olmanız gerekmektedir. Öncelikle kamera karşısında kendinizi test etmenizde fayda var. Kamera fobisi olanlardansanız bu işten uzak durun. Ben youtuber adaylarıyla görüştüm "Artık kazanmak kolay değil. Geç kadın." mı diyorlar? Bırakın onlar desin önemli olan kendinize özgü bir kategori belirlemek. Örnek veriyorum; Teknoloji kategorisi seçtiniz. Ürün tanıtımı, paket açılışı, kargo açılışı gibi seçilen kategorinin basit yönleri ile işe başlamanızı öneririm. Çekim yapmaya başladınız ilk 20-30 video da kazanç beklemek doğru olmaz. Tabii tesadüfen hiç olmayanı analiz edip aranan bir konuda çekim yapıp bir video ile istatistikleri yok sayma durumunuzu hariç tutarak 20-30 video da kazanç beklemek doğru değil. Tabii eklediğiniz videolar arttıktan sonra belirli bir saat izleme belirli bir kitle oluştuktan sonra reklam gösterimini açıyorsunuz. Bu saatten sonra sizi kimse tutamaz. Yıllık ortalama 150-200 içerik üreterek (orta kalite içerikler) ortalama aylık 5000-10000 TL gibi ücretler kazanabilirsiniz.

Youtube'da en çok kazandıran kategori nedir? Kaç video ile kazanç sağlarım?

Bu sorular aslında doğru bir soru değil. Video sayısı hiç önemli değildir. Kategori olarak bayanlara yönelik kategorilerin daha çok kazandırdığı doğrudur. Çünkü reklamlara tıklamak ve ürün alma işleri genelde bayanlardadır :) Çocuk kategorisi de ciddi kazançlar sağlamanızı sağlaya bilir ama çok fazla izleme ve çok fazla video gerekiyor. Bence en iyi kategori en iyi bildiğiniz hobilerden yürümek. Youtube'da en iyi kazananlara örnek vermek yerine bir örnek sunmak daha doğru olur diye düşünüyorum. " Primitive Technology " isimli kanalı incelediğimizde 58 video ile milyonlarca izlenim alan videolara sahip olduğunu göreceksiniz.  Bu kanal bize gerçekten video sayısının önemli olmadığını kanıtlayan bir kanal. Ama her videosu milyon izlenim almaktadır. Belgesel kıvamında hiç bir zaman insanların sıkılmadan izleyebileceği güzel bir kategoride ilerlemiştir. Tabii bu kanalı gösterme amacım belgesel çekin değil. İlgi odağı olan özellikle ölümsüz kategorilerden seçmek en doğru yoldur. (Hobi, tarım, tarih, gizemli kategoriler ufo gibi veya metafizik, korku) bu tarz kategoriler gerçekten kazanç sağlamanıza yardımcı olacak kategoriler.

Youtube kısa yoldan para kazanma !

Legal olmayan ve zamanınızı boşa harcayacağınız kalitesiz bir yöntemdir. İnternette bu tarz bir çok yöntemden bahsedilir. Zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız, verdiğiniz emekleriniz bir anda çöp olsun istemiyorsanız kesinlikle uğraşılmaması gereken yollardır. Şimdi diyeceksiniz ki "Benim arkadaşım var yıllardır bu yollarla kazanç sağlıyor." bende size şunu sormam gerekecek "Arkadaşınızın kanalını sürekli takip ediyor musunuz?". Muhtemelen cevabınız hayır olacaktır. Çünkü o tarz işlerle uğraşan arkadaşlar belli bir kazanç ve emekten sonra para kazanması kapatılıp tekrar aynı zahmete giren arkadaşlar. 

Youtube'dan ne kadar kazanırım?

Bu sorunun yanıtı içeriğiniz Türkçe ve Türk kullanıcılara hitap ediyorsa aylık 10.000 izlenime 200-1000 TL arası kazanç elde edersiniz. İçerik ingilizce ve Amerikaya hitap eden aynı izlenimi almış bir kişi iseniz ortalama gelir 200-1000 Usd olacaktır. Kazanç aralığını büyük tutmamın sebebi ise en kötü kategori ve en iyi kategori farkıdır. Ayrıca belirtmekte fayda var Türkçe içerik üreten 1000 TL üzerine çıkamaz demek doğru değildir. Aynı izlenim sayısı ile daha yüksek kazanç sağlaması da mümkündür. Bunun sebebi çıkan reklamlardan ürün satışı vs. gibi durumlar olunca kazanç hesaplamak çokta doğru değildir. Tabii izlenim sayısı min. her izlenim için 15 dk. olarak hesaplanmaktadır.

Kısacası konumuza dönecek olursak youtube üzerinden para hala kazanılabilir. Bu sizin ve ekibiniz varsa ekibinizin çalışma oranı ve kaliteli içerik üretme olayı ile alakalı bir durumdur.




Bu yazı için henüz yorum yazılmamış, ilk yorumu sen yaz :)


Yorum yaz:
E-Mail adresiniz yorumda gözükmeyecektir.